K-POP

Sziasztok! A mai bejegyzésem témája a K-POP. Lehet sokan ismeritek és szeretitek mint én és gondolom sokan beszélitek is a korea nyelvet is. Ezért gondoltam leírom nektek azoknak akik még csak most találkoznak először a K-POP fogalmával. Közben azért leírom hogy én mit gondolok róla és szeretném ha kommentbe a blog alá leírnátok hogy ti szeretitek e a K-POP-ot és ha igen ki a kedvenc előadótok.. Jó olvasást!

A K-pop (가요, kajo) vagy koreai popzene többek között elektronikus, hiphop, pop, rock és R&B alapokon nyugszik és különálló zenei műfajként tartják számon. A K-POP különösebben Ázsiában de főkép Japánban a legnépszerűbb.A saját szokásrendszerével, különleges módon strukturált rajongótáborával és egyedi gyakornoki rendszerével külön szubkultúrát alkotó K-popot az úgynevezett idolegyüttesek (azaz fiú- és lányegyüttesek) dominálják, mint a Big Bang, a Beast, a Super Junior, a SHINee, a 2NE1, a Wonder Girls vagy a Girls’ Generation, de számos sikeres szólóelőadó is létezik, mint például PSY, Rain, BoA, Se7en, Jay Park, I Hjori, Pek Csijong vagy IU. A K-pop-ipart a kiadóként is funkcionáló ügynökségek irányítják, melyek közül piaci részesedés tekintetében a három legnagyobb az S.M. Entertainment, a YG Entertainment és a JYP Entertainment. A koreai hullám keretén belül, főképp az internetes megosztási lehetőségeknek és a cégek marketing-stratégiáinak köszönhetően a K-pop-előadók a világ többi részén is népes rajongótáborral bírnak. Európai és amerikai dalszerzők illetve producerek (például Quincy Jones, will.i.am, Ludacris és Swizz Beatz) is felfigyeltek a koreai popzenére és írnak dalokat K-pop-előadóknak.A K-pop leggyakoribb kritikája, hogy az előadókat „futószalagon gyártják”, a dalok többsége egynyári sláger, a dalszövegek felszínesek és az egész iparág túlzottan profitorientált, ami többször együtt jár azzal is, hogy az előadókkal méltánytalan szerződéseket kötnek a kiadók.A 2000-es években a K-pop a koreai hullám részeként erőteljes terjeszkedésnek indult, elsősorban Ázsiában, de az Egyesült Államokban és Európában is érezhető a hatása. Az első koreai előadó, akinek sikerült a japán Oricon slágerlistát vezetnie, BoA volt.[18] Albumai milliós példányszámban keltek el Japánban.[18] Ekkoriban tűnt fel Rain, akinek Kínában sikerült hasonló eredményeket elérnie, 2005-ös pekingi koncertjén például 40 000 fő vett részt.[18] Megjelentek az új generációs idolegyüttesek, mint a TVXQ, a Big Bang, a SHINee, a Super Junior, a 2PM, a Wonder Girls, a Girls’ Generation, a KARA és a 2NE1.[18] Ezek az előadók amerikai producerekkel is dolgoznak, a 2NE1 például a The Black Eyed Peas-ből ismert will.i.am-mel, a Big Bang pedig a korábban Lady Gagával is dolgozó Laurieann Gibsonnal.

Eggyüttesek:

Bigbang: 5 tagú fiú zenekar

BTS (bangtan boys):7 tagú fiú zenekar

 B.A.P. , Boys republic , Block B , EXO , GOT7 , NU'EST, SHINee ,Shinhwa,

Lány eggyütesek : Girls generation , Blackpink , dreamcatcher , EXID,

A fiú- és lányegyütteseket Dél-Koreában idolnak, azaz bálványnak nevezik (idol group).[63]

A koreai popiparban rajongók kiszolgálásának szerves része a brománc, azaz a férfi előadók (különösen a fiúegyüttesek tagjai) között szövődő erős, érzelemmegnyilvánulásokkal (ölelés, puszilkodás) járó, nem szexuális jellegű baráti kapcsolat. A rajongók kedvenceiket párba (OTP: original true pairing) sorolják, akik a televíziós műsorokban és a fotózások során viselkedésükkel meg is erősítik ezeket a párosításokat. A brománcpárok neveit összevonják (például a G-Dragon–Seungri páros neve GRi), a nekik szurkoló rajongókat pedig shipper-nek nevezik (az angol worshipper, „imádó” szóból). Véleményem:

Szerintem a K-POP egy olyan zenei típus ami különleges emberek számára van. Én nagyon szeretem a K-POP-ot már olyannyira hogy nem is hallgatók mást zeneműfajt.Kedvencem a BTS a 7 tagú fiúzenekar.

Fogalmak a K-POP-ból és magából az országból:

오빠 oppa „nő bátyja”; a koreai nők így szólítják az idősebb fiú családtagokat és ismerősöket is, de a szerelmük kedveskedő megnevezése is ez. A lány rajongók kedveskedve így szólítják meg a kedvenc előadójukat.
hjong „férfi bátyja”; a koreai férfiak így szólítják az idősebb fiú családtagokat és ismerősöket. Egy fiúegyüttesen belül szigorú hierarchia működik életévek alapján, a fiatalabb tagok hjong-nak szólítják az idősebbeket, és nagy tiszteletlenségnek számít ezen utótag nélkül utalniuk idősebb csapattársaikra.
언니 onni „nő nővére”; nők szólítják így családjuk vagy baráti körük idősebb nőtagjait.
누나 nuna „férfi nővére”; férfiak szólítják így családjuk vagy baráti körük idősebb nőtagjait.
동생 tongszeng „fiatalabb testvér”; közeli, fiatalabb ismerősök megszólítása nemtől függetlenül. Az együttesek idősebb tagjai így utalnak a fiatalabb csapattagokra.
선배 szonbe „szenior”; a beszélőnél több tapasztalattal rendelkező egyén.
후배 hube „junior”; a beszélőnél kevesebb tapasztalattal rendelkező egyén.

Ajánló
Kommentek
  1. Én